Another busy week saw many new young Primary school pupils get their first chance to play hardball cricket through their involvement in the Blue Insurance sponsored Leprechaun Cup. Fixtures have also been completed in the 2017 Leprechaun Cup Fingal Girls Cup.

Scores from last week’s fixtures:

'Blue Insurance' Leprechaun Cup

Round 1:

Tuesday, 4th April 2017

Venue: Malahide 2

St Andrew's Malahide v Donabate ET

St. Andrews NS 141/1 20 overs (Alex Moore 28*, Aaron Doyle 27*, James Davidson 1/31)

Donabate ET 38 15.3 overs (James McGivern 4/9, Mathew Clarke 2/2) 

St. Andrew's won by 103 runs

Thursday, 6th April 2017

Venue: Porterstown Park

Castaheany ET v St. Luke's NS

St Luke's NS 72/9 20 overs (Renat Taietu 14, Raphaella Uzoma 7, Yash Balasubramanium 2/5, Izaan Mateen 1/4)

Castaheany ET 73/7 14.1 overs (Yash Balasubramanium 21, Daniel Legaci 2/6, Sheriff Kuti 1/11)

Castaheany ET won by 3 wkts

Thursday, 6th April 2017

Venue: Corkagh Park

St Joseph’s (Clondalkin) v Taney

Taney NS 82/3 20 overs (Daniel Smyth 13*, Lee Keane 1-3, Luke Wylie 1-11)

St. Joseph's (Clondalkin) 61/7 20 overs (Charlie O'Connor Murphy 14*, Max Field 2-16, Ben Houchin 1-3)

Taney won by 21 runs

Tuesday, 25th April 2017

Venue: Sydney Parade 2

St Joseph's (Terenure) v Scoil Mobhí (Glasnion)

Scoil Mobhí (Glasnion) 85 18.1 overs (Craig Rafter 30, Tara Rice 9, Finn Corser 3-15, Nawfal Chaudry 2-12)

St Joseph's (Terenure) 86/5 17.4 overs (Gavin Carey 26, Brendan Kane 11*, Cian O'Laoire 3-16)

St Joseph's (Terenure) won by 5 wkts

Tuesday, 25th April 2017

Venue: Milverton

Realt na Mara, Skerries v Milverton

Realt na Mara (Skerries) 55/7 20 overs (Cian Delaney 10*, Ben Parker 10, Cillian Hoare 3-8, Sam Smyth 2-7)

Milverton 59/3 17.1 overs (Cillian Daly 20*, Sam Smyth 13*, Ben Parker 2/8)

Milverton won by 7 wkts

Tuesday, 25th April 2017

Venue: Terenure

St. Kilian's NS (Kingswood) v Rathfarnham Parish

Rathfarnham Parish 133/2 20 overs (Seán O'Brien 34*, Evan Kelleher 33*, Fionn O'Hara 2-22, Callum Donegan 0-22)

St. Kilian's NS (Kingswood) 71/3 20 overs (Adam Joyce Walsh 15*, C. J. Mooney 9, Evan Kelleher 1-0, Rachel Robinson 1-6, Ruth Dillon 1-9)

Rathfarnham Parish won by 62 runs

Tuesday, 25th April 2017

Venue: Castle Avenue

Howth Road NS v Springdale NS

Howth Road NS 112 19.2 overs (Andre Ryan 34, John McNally 29, Ankosh Lorenz 3-5, Adam Irvin 2-6)

Springdale NS 80 19.4 overs (Oisin Cummins 12, Adam Irvin 9, John McNally 2-5)

Howth Road NS won by 32 runs

Tuesday, 25th April 2017

Venue: Observatory Lane

Synge Street BNS v Ranelagh MDS

Ranelagh MDS 66/3 20 overs (Aidan O'Brien 14*. Asham Zayad 2-8)

Synge Street BNS 67/1 13.4 overs (Bradley Kenny 27*, Mark Maloney 1-17)

Synge Street BNS won by 9 wkts

Wednesday, 26th April 2017

Venue: Malahide 2

St Francis (Priorswood) v Darndale NS

St Francis (Priorswood) 85/9 20 overs (John Murphy 26. Ben O'Shea 2-8)

Darndale NS 60 18.1 overs (Jamie Murtagh 15 Brian Andrews 3-12)

St Francis (Priorswood) won by 25 runs

Wednesday, 26th April 2017

Venue: Corkagh Park

Divine Mercy (Balgaddy) v Kill O' the Grange

Divine Mercy (Balgaddy) 92/7 20 overs ((Colin Duffy 25, Lily Bean 2-5, Oliver Morris 2-8, Scarlett Moloney 2-9)

Kill O' the Grange 93/6 14 overs ((Lauren Osborne 24, Harry O'Kane 12*, Nicholas Amaihian 2-9)

Kill O' The Grange won by 4 wkts

Thursday, 27th April 2017

Venue: Malahide 2

Holy Family NS v Swords ET

Holy Family NS 95/9 20 overs (Conor Kinahan 25*, Feras Elnemmawi 25*, Dennis Custiuc 2-14)

Swords ET 73/9 20 overs (Ola Durojaiye 9, Feras Elnemmawi 2-18)

Holy Family won by 22 runs

Friday, 28th April 2017

Venue: Sydney Parade 2

Rathmichael v Hollypark NS

Hollypark NS 124/5 20 overs (Fionn Boyd 32*, Adam Wright 12, Jacob Llewyn 2-24, Amber Desigar)

Rathmichael 78/8 20 overs (Isaac Garland 10, Eoin McNulty 1-1, Thomas McGrath 1-9)

Hollypark NS won 46 runs

Friday, 28th April 2017

Venue: Inch

St Patrick's (Skerries) v Balrothery

St Patrick’s (Skerries) 51 17.5 overs (Joe Horan 10, James Cowell 7, James O’Connor 4/7, Sean Bolger 2/14)

Balrothery NS 47 14 overs (Graham Downes 9, Joe Horan 5/12, James Cowell 3/18)

St Patrick’s (Skerries) won by 4 runs

 

Leprechaun Cup Fingal Girls Cup

Friday, 28th April 2017

Venue: Malahide 2

Oliver Plunkett's NS v St Andrew's Malahide

Oliver Plunkett's NS 166 18 overs (Zara Troy & Elena Brady 19, Abby McCabe & Katie Brophy 16)

St Andrew's Malahide 189 18 overs (Juliette Evans-Harrett & Sophie Twiss 25, Beth Deacon & Alex Brackfell 15)

St Andrew's Malahide won by 23 runs

 

Super League

Group A

Wednesday, 26th April 2017

Venue: Sydney Parade 2

St Michael’s College v CUS

CUS 56/9 20 overs (Rory O'Tierney 10, Jude Griffin 6*, Muaaz Kameron 3-16, Aiden O'Carroll 3-18)

St. Michael's College 61/2 8.2 overs (Mark Caniffe 23*, Michael O'Reilly 10*, Eugene Scally 1-12)

St Michael's College won by 8 wkts

Wednesday, 26th April 2017

Venue: Kenure

Rush NS v St Mary’s College

St Mary’s College won by 3 runs

Pool B:

Wednesday, 26th April 2017

Venue: Sydney Parade 2

Star of the Sea v Delgany NS

Delgany NS 86/6 20 overs (Harry Dagg 45, Alice Tector 5*, Jack Flanagan 3-11, Ethan Garvey 1-3)

Star of the Sea 87/1 11.3 overs (Jack Flanagan 29 ret, Ethan Garvey 24, Alice Tector 1-6)

Star of the Sea won by 9 wkts

 

This Week’s Fixtures:

Tuesday 2nd May

  • Milverton v Balrothery– Milverton (Fingal Girls Cup)
  • Tyrellstown ET v St Mochta’s – Porterstown Park (Leprechaun Cup)
Star of the Sea v's St Mary's - Park Avenue (4th Class cup)

Wednesday 3rd May

  • St Mary's College v St Michael’s College – Kenilworth Square (Super League)
  • Willow Park v Delgany NS – Booterstown (Super League)
  • Balbriggan ET v Holy Family – Jack Harper Memorial Ground (Leprechaun Cup)
  • St Brigid’s v St John Bosco’s - Porterstown Park (Leprechaun Cup)

Thursday 4th May

    Castleknock NS v’s Castaheany NS - Porterstown Park (Leprechaun Cup)
  • St Andrew’s v’s Milverton - Malahide CC (Fingal Girls Cup)

Friday 5th May

  • St Patrick's Diswellstown v Scoil Mhuire – Porterstown Park (Leprechaun Cup)
  • Howth Road NS v St Joseph's (Terenure)  – Sydney Parade 2 (Leprechaun Cup)
  • Drimnagh Boys v Crumlin – Pearse College (Leprechaun Cup)
  • St Andrew’s v Oliver Plunkett’s – Malahide 2 (Leprechaun Cup)
  • St Patrick’s Diswellstown v Scoil Mhuire – Porterstown Park (Leprechaun Cup)
  • Rush NS v CUS – Kenure (Super League)

Comments

There are no comments on this article yet

Post New Comment

© Copyright Cricket Leinster. All Rights Reserved. Web Design Dublin.

Subscribe to the Cricket Leinster Newsletter

Please complete the form below to join our newsletter and be kept up to date with all the latest news, events, results and offers from Cricket Leinster.

Required
Required